WP-RecentComments 1.7 - en to fr translation catalogue (25 entries)

en: Loading
fr: Chargement

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: &laquo; Newest
fr: &laquo; &#43; r&eacute;cents

en: &laquo; Newer
fr: &laquo; Suivant

en: Older &raquo;
fr: Pr&eacute;c&eacute;dent &raquo;

en: &laquo; Back
fr: &laquo; Retour

en: Recent Comments
fr: Commentaires r&eacute;cents

en: Title:
fr: Titre:

en: Number of comments to show:
fr: Nombre de commentaires &agrave; afficher:

en: (at most 20)
fr: (au max. 20)

en: Length of each comment:
fr: Longueur de chaque commentaire:

en: Show post titles.
fr: Afficher le titre des billets.

en: Show pingback comments.
fr: Afficher les commentaires pingback.

en: Show trackback comments.
fr: Afficher les commentaires trackback.

en: Show author avatars.
fr: Montrer l'avatar des auteurs.

en: The size of avatars:
fr: Taille des avatars:

en: The position of avatars:
fr: Position des avatars:

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: The default avatar:
fr: Avatar par d&eacute;faut:

en: (Filename from '/wp-recentcomments/avatars/' directory or Internet address)
fr: (Fichier dans le répertoire '/wp-recentcomments/avatars/' ou adresse internet)

en: Show navigator buttons.
fr: Afficher les boutons de navigation?

en: Show the comments from administrators.
fr: Afficher les commentaires des administrateurs.

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display.
fr: Convertir les émoticônes comme <code>:-)</code> et <code>:-P</code> en images à l&rsquo;affichage.

en: The most recent comments
fr: Commentaires les plus r&eacute;cents
